Brněnský Půlmaraton, který letos proběhl v neděli 22.4., neroste jen co do počtu účastníků, ale i ve svém přínosu pro společnost. Závodící běžci i účastníci nesoutěžního charitativního běhu Minidesítka pro ranou péči přispěli společně 20 630 Kč na pomoc potřebným. Tento výtěžek ze startovného získalo Středisko rané péče v Brně, které jej využije na bezplatnou pomoc rodinám s dětmi s postižením zraku, které mají často i další vážné zdravotní komplikace. Vybraná částka zajistí téměř na pět měsíců pomoc dětem, jako je třeba Michalka – přečtěte si, komu Vaše peníze pomáhají:

 

Příběh Míši

Míše a její rodině pomáháme v rané péči od doby, kdy měla půl roku. Trápí ji srdeční vada, problémy s pohybem a v neposlední řadě i výrazné šilhání. Rodině nejvíce pomáhají pravidelné návštěvy poradkyně u nich doma, ale i konzultace po telefonu a emailu. Využívají také půjčování hraček a literatury, získávají od nás rady týkající se rehabilitačních pomůcek a tipy, jak s Míšou pracovat. Účastní se setkávání rodin, kde má maminka možnost seznámit se s lidmi, kteří zažívají podobné obtíže a kde Míša vyzkoušela celou řadu aktivit (hipoterapii, plavání aj.), které by si rodina z finančních důvodů jinak nemohla dovolit.

Za Míšou jezdíme už dva roky a za tu dobu se maminka naučila s Míšou efektivně trénovat oči. Míša podstoupila také operaci, a i když šilhání stále přetrvává, je viditelné výrazné zlepšení. Navíc Míšu cílená práce u stolečku velmi baví a snáší dobře okluzi (zalepení oka klapkou). Kromě práce s okluzí pracujeme také na posílení sebedůvěry Michalky – aby se nebála nových hraček, získala zkušenost s různými materiály a povrchy – a trénujeme spolupráci obou rukou, cílené uchopování a pouštění.

A jak to bude s Míšou dál? Míša musí s maminkou dál pravidelně cvičit s očima. Pro zlepšení chůze musí nosit ortézy na nožičky. Chybí jí kontakt s vrstevníky a má obtíže také v oblasti pohybu i řeči. Zkrátka Míšu čeká ještě dlouhá cesta.  Ale dosáhli jsme už velkých pokroků: Míša vidí lépe, pohybuje se lépe a v září 2018 nastupuje do speciální školky – a to vůbec není málo!

Raná péče pomáhá dětem s postižením žít lepší život. Děkujeme všem, kdo se na této pomoci podílí.

loading