5|10 mil Brnem je noční závod historickým centrem Brna:

  • letošní ročník startuje v sobotu 23. září 2017 na ulici Husova ve 20 hodin
  • závodní okruh vede přes hrad Špilberk, Petrov, Zelný trh i Starou a Novou radnici – viz mapa
  • jedná se o městský kros s převýšením a nezapomenutelnými výhledy na noční scenérie Brna
  • startující mohou absolvovat 5 mil (cca 8 km) nebo dva okruhy o délce 10 mil (cca 16 km)
  • doprovodný program v centru Brna zahrnuje i dětské běhy, charitativní běh „Půlmíle pro ranou péči“ ale také komentované prohlídky města nebo slevy na vstupném do různých míst a památek
  • pro absolutní vítěze v kategorii mužů a žen jsou vypsány finanční prémie, hodnotné věcné ceny získávají i medailisté napříč věkovými kategoriemi.

Popis trasy:

Start a cíl je na ulici Husova v samém centru Brna mezi dvěma historickými dominantami města – hradem Špilberk a katedrálou sv. Petra a Pavla na Petrově.

5

Úvodní silniční úsek je rovinatý a závodníci v něm obíhají Červený kostel. Poté je čeká první stoupání do parku obklopujícího hrad Špilberk.

3

Trasa parkem vede až k Pravoslavnému chrámu svatého Václava na Gorazdově ulici a dále okolo celého hradu až po výběh o vrstevnici výše pod samotnými hradbami. Odtud zamíří ke vstupu do hradu.

Mesto Brno - Pravoslavny chram svateho Vaclava (od severu).jpg

4

Za hlavní branou následuje výběh schodištěm až do areálu hradu, který se obíhá zprava. V zadní části hradeb sbíhají závodníci schodiště do dolního traktu hradu a vbíhají do Kasemat.
6kasematy

Po rakousko-uherském vězení čeká všechny běžce průběh pokladnou Kasemat (pozor na snížený profil!) a klikatá cesta pod hradbami vedoucí zpět na Husovu ulici směrem k Nové radnici.

Nová radnice Brno

Po průběhu nádvořím Nové radnice závodníci pokoří schody u kostela sv. Michala a Dominikánskou a následně Biskupskou ulicí vbíhají do Denisových sadů. Trasa kolem morového sloupu a dál vede uličkou Václava Havla až k divadlu Husa na provázku.

8

Následuje seběh na Zelný trh a po jeho obkroužení průběh skrz nádvoří Staré radnice. Z Mečové ulice zamíří závodníci opět kolem divadla ke kostelu na Petrově. Katedrála sv. Petra a Pavla se obíhá po směru hodinových ručiček a pak trasa vede přes Biskupskou a Dominikánskou ulici zpět na nádvoří Nové radnice a ulici Husova do prostoru cíle.

5

Kdo nebude mít dost nebo něco přehlédl, si dá ještě jedno kolo a deset mil Brnem bude jeho závod.

loading